Skleroterapia

Skleroterapia

Co to jest

To obecnie najmniej inwazyjna, najbezpieczniejsza metoda, stosowana do usuwania tzw. „pajączków” i poszerzonych, widocznych naczyń żylnych na nogach. Rozszerzone, drobne naczynia krwionośne, świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego. W przypadku gdy są to naczynia powierzchowne, można je bezpiecznie usuwać, bez cięcia, blizn i okresu rekonwalescencji. Zaletą zabiegu jest możliwość przeprowadzenia go ambulatoryjnie, nie wymaga pobytu w szpitalu, a pacjent może być uruchomiony bezpośrednio po zabiegu.

Wskazania

Skleroterapię stosuje się w leczeniu zmian żylakowych, którym nie towarzyszą uszkodzenia głównych, powierzchniowych pni żylnych kończyn dolnych. 

Przygotowanie do zabiegu

Ważny jest stan zastawek żylnych, które regulują kierunek przepływu krwi. Stan żył i zastawek ocenia się na podstawie badania ultradźwiękowego tzw. USG Doppler. Na jego podstawie przeprowadza się kwalifikację do zabiegu. Najczęstsze wskazania to: małe, pojedyncze żylaki (1-3mm), żylaki tzw. "resztkowe", pozostałe po operacji, żylaki u osób, które nie mogą lub nie chcą być operowane, żylaki niewydolnych żył powierzchownych. Ważnym elementem przygotowania do zabiegu jest wcześniejsze konsultacja w celu doboru rajstop/pończoch kompresyjnych, które są niezbędne po wykonaniu zabiegu.

Przebieg zabiegu

Zabieg jest wykonywany za pomocą cienkiej igły i polega na wprowadzeniu do rozszerzonych naczyń preparatów, które „sklejają” żyły, co w rezultacie powoduje ich całkowite usunięcie. Preparatem stosowanym w skleroterapii jest polidokanol (Aetoxysclerol). Jest to skuteczny, bezpieczny lek, umożliwiający usunięcie zarówno małych pajączków jak również dużych żył na kończynach dolnych. W przypadku skleroterapii większych żylaków, powyżej 4 mm oprócz preparatu do żylaka podaje się powietrze, które rozpręża środek i powstaje tzw. pianka. Zabieg ten jest nazywany obliteracją piankową. Preparat wywołuje lekkie pieczenie. Pojedynczy zabieg daje bardzo dobre efekty. W zależności od wielkości leczonego obszaru, zabieg można powtarzać co 2 tygodnie.

Efekt

Pojawiają się natychmiast po wykonaniu zabiegu. Poddany ostrzykiwaniu żylak zostaje trwale zamknięty. Zamknięcie naczynia doprowadza do jego włóknienia od środka oraz finalnie do obkurczenia i zarośnięcia. Systematyczne zamykanie zmienionych chorobowo żył, jest najlepszą profilaktyką przeciw rozwojowi kolejnych stadiów niewydolności żylnej

Postepowanie po zabiegu

Po zabiegu żyła i kończyna powinny być poddane uciskowi za pomocą bandaży elastycznych lub gotowych wyrobów uciskowych, a ucisk kończyny powinien być utrzymywany minimum jeden tydzień. Zastosowanie ucisku bezpośrednio po podaniu leku jest bardzo ważne, ponieważ ułatwia trwałe zamknięcie światła żyły. Bezpośrednio po zabiegu należy chodzić minimum 20 minut. Można wrócić do codziennych zajęć. Przez kilka tygodni po zabiegu należy unikać ciepłych kąpieli, przebywania w saunie, opalania miejsc podanych zabiegowi oraz nosić zalecane pończochy uciskowe. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia. 

Działania uboczne

Odsetek nawrotów po zabiegu skleroterapii jest różny. Głównie zależy od wielkości pnia żylnego. Najlepsze wyniki obserwuje się po obliteracji mniejszych żylaków i teleangiektazji (pajączków).

Przeciwwskazania

Alergia na środki obliterujące (objawy: wysypka skórna, rzadziej duszność), niewyrównana cukrzyca, przebyta zakrzepica żył głębokich, infekcja miejscowa lub ogólna, obrzęk kończyny, unieruchomienie, owrzodzenia.