Badanie USG Doppler

Badanie USG Doppler

Badanie ultrasonograficzne metodą Dopplerowską - ­­­­­­­­­Badanie USG naczyń żylnych kończyn dolnych 

Co to jest

Badanie USG Doppler, jest badaniem nieinwazyjnym, wykorzystuje fale ultradźwiękowe do utworzenia obrazowego przedstawienia żył. Jest wykonywane przez doświadczonego lekarza chirurga naczyniowego. Nie wymaga specjalnego przygotowania.

Wskazania

To podstawowe badanie diagnostyczne stosowane do wykrywania nieprawidłowości w przepływach żył, szukania zakrzepów oraz wadliwej pracy zastawek żylnych. Badanie jest niezbędne aby móc zakwalifikować Pacjenta do zabiegu skleroterapii. 

Przebieg badania

Badanie jest bezpieczne i bezbolesne. Służy do niego specjalny aparat z głowicą. Po nałożeniu żelu na skórę Pacjenta, lekarz przykłada głowicę, fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są emitowane przez głowicę i wysyłane w głąb ciała. Następnie fale te odbijają się od narządów wewnętrznych i w postaci echa są odbierane przez głowicę, a komputer przetwarza te informacje na obraz na monitorze. Badanie trwa ok.30min.

Cel badania

Najczęściej wykonuje się badanie żył kończyn dolnych w celu szukania zakrzepów. zwłaszcza w żyłach kończyn dolnych. Schorzenie to jest nazywane zakrzepicą żył głębokich. Zakrzepy w żyłach mogą po oderwaniu się od ścian przedostawać się do tętnic płucnych, prowadząc do zatorowości płucnej. Wczesne diagnozowanie zakrzepicy pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia i zapobiega niebezpiecznym powikłaniom. 

Ponadto badanie służy do diagnostyki obrzęku kończyn dolnych. U osób chorujących na żylaki występują wady zastawek żylnych, które w prawidłowych warunkach zapobiegają cofaniu się krwi.

Badanie pozwala na dokładne zobrazowanie miejsca, w którym zastawki nie pracują prawidłowo.