Blizny

Blizny

Co to jest

Blizny są zmianami skórnymi - miejscu ubytku zostaje wytworzona inna tkanka zwana tkanką łączną włóknistą.

Przyczyny

Blizna powstaje po uszkodzenia skóry w jej głębszej warstwie.

Jeśli proces gojenia po uszkodzeniu skóry jest prawidłowy, przebiega w kilku fazach, trwających nawet do kilkunastu miesięcy. Na początku mamy reakcję zapalną, w której biorą udział różne, specjalistyczne komórki krwi, następnie dochodzi do namnażania nowych komórek, włókien kolagenowych i naczyń krwionośnych, wówczas blizna jest większa i twarda a w ostatnim etapie nastepuje przebudowa, zblednięcie i modelowanie blizny. Trzeba pamiętać, żeby nie oceniać wytwarzającej się blizny za szybko od powstania urazu, ze względu na długi, wieloetapowy proces gojenia i przebudowy.

Rodzaje 

Blizny mogą być dwojakiego rodzaju: zanikowe lub przerostowe (bliznowce, keloidy). 

Blizny przerostowe wystają ponad poziom skóry, ich tworzenie jest związane jest ze skłonnością organizmu do nieprawidłowego gojenia ran, częściej powstają u kobiet.

Są jeszcze blizny płaszczyznowe, po uszkodzeniach w których proces gojenia jest zaburzony i wydłużony, np. po oparzeniach. 

Leczenie 

W leczeniu stosuje się terapie skojarzone. Jest to proces długotrwały i ma na celu zmniejszeniu zawartości wody w zmienionej tkance, przywrócenie prawidłowego wytwarzania nowych naczyń oraz kolagenu. Zmienione miejsce się wyrównuje, rozluźnia i blednie. Terapia jest dobierana indywidualnie, w zależności od rodzaju blizny, wielkości, umiejscowienia, czasu jaki upłynął od jej powstania. 

Zabiegi