Naczynka na twarzy i tułowiu

Naczynka na twarzy i tułowiu

Co to jest

Poszerzone, drobne naczynka krwionośne na twarzy oraz ciele. Ponadto na skórze tułowia, mogą pojawiać się niewielkie czerwone punkty, będące małymi naczyniakami, ich ilość zwiększa się z wiekiem.

Pierwszym objawem, który predysponuje do pojawienia się rozszerzonych naczynek tzw. teleangiektazji na twarzy jest rumień. Nieleczone zmiany na twarzy mogą być podłożem do rozwinięcia się trądzika różowatego. Natomiast naczynka pojawiające się na kończynach dolnych świadczyć mogą o rozwijającej się niewydolności żylnej. 

Przyczyny

Czynniki zewnętrzne

Do uszkodzenia drobnych naczynek dochodzi pod wpływem różnicy temperatur, działania słońca czy wiatru, a także złej diety i używek (kawa, alkohol, papierosy)

Czynniki wewnętrzne

Powstawanie zmian ma również związek z nasza genetyką. Osoby z suchą, cienką i wrażliwą skórą, są mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Ścianki naczyń są mniej elastyczne przez co słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia, dochodzi do powstawania rumienia. Ponadto istotny wpływ na stan naczyń żylnych mają zmiany hormonów, głównie estrogeny i progesteron (ciąża, antykoncepcja)

Skóra naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji i profilaktyki między innymi stosowania kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.

Zabiegi