
Cellulit
Co to jest
Cellulit nazywany skórką pomarańczową, jest dolegliwością o złożonym pochodzeniu. Jest najczęściej występującym defektem estetycznym skóry i dotyczy w większości kobiet. Występuje na pośladkach, biodrach, udach, okolicy kolan oraz na ramionach. Daje wygląd pofałdowanej skóry, nierzadko bolesnej w dotyku.
Przyczyny
Ze względu na strukturę i pochodzenie jest określany jako zwyrodnienie tkanki tłuszczowej - lipodystrofia z obecnością obrzęków, zwłóknień, stwardnień i guzków, w obrębie tkanki podskórnej.
Rodzaje
Wyróżnia się dwa rodzaje cellulitu, wodny oraz lipidowy. Ten pierwszy pojawia się na skutek przesunięcia nadmiaru wody i tłuszczów gromadzonych w organizmie od młodości, do zewnętrznych warstw skóry. Natomiast cellulit lipidowy- dający objaw pomarańczowej skórki - powstaje głębiej w skórze i tkance łącznej. Tu znajdują się komórki tłuszczowe, które w prawidłowym cyklu ulegają procesom powstawania i rozpadu, jednak wskutek nieprawidłowego metabolizmu zaczynają pęcznieć i wytwarzać grudki. Dodatkowo wpływ na powstanie cellulitu mają: zaburzenia i zmiany hormonalne (np. po ciąży), predyspozycje genetyczne ( różna ilość receptorów wiążących tłuszcz w komórkach), nieprawidłowe odżywianie ( zła dieta, papierosy, kawa) oraz niewłaściwy ubiór ( uciskanie skóry ) i brak ruchu.
Etapy rozwoju cellultu
- I OBRZĘKOWY - krew słabiej odżywia skórę, następuje gorszy przepływ limfy, ucisk na komórki tłuszczowe powoduje ich obrzęk, spada elastyczność skóry następuje uszkadzanie kolagenu, objawy te często są jeszcze niezauważalne.
- II WŁÓKNIENIA - skóra jest wyraźnie chłodniejsza i bledsza, przy złapaniu fałdu skóry wyczuwa się zmiany w strukturze tkanki tłuszczowej
- III STWARDNIENIA - zmiany typu "skórka pomarańczowa” są juz widoczne, w dotyku wyczuwa się zgrubienia na przemian z punktami wiotkiej skóry.
- IV GUZKOWY - skóra blada, wyraźnie wyczuwalne guzowatości, zgrubienia i pofałdowania, skóra jest chłodna i pozbawiona elastyczności. Zgrubienia występują grupowo i pojedynczo, są bolesne przy ucisku.
Im szybciej rozpocznie się leczenie tym większa szansa na pozbycie się cellulitu. Przy I i II stopniu zabiegi przynoszą dość szybkie efekty, przy III i IV trzeba stosować terapie łączone a leczenie jest długotrwałe.
Leczenie polega na podjęciu działań lipolitycznych oraz usprawnianiu krążenia a także na zmianie nawyków żywieniowych i kondycyjnych.