Migrena

Migrena

Co to jest

Migrena jest to ból głowy tzw. pierwotny, czyli bez przyczyny organicznej. Jest to uciążliwa dolegliwość znacznie ograniczająca normalne funkcjonowanie i pogarszająca jakość życia. 

Migrena bez tzw. aury, cechuje się napadami bólu głowy trwającymi 4–72 h. Ból jest umiejscowiony po jednej stronie, ma pulsujący charakter, nasila się w czasie zwykłej aktywności fizycznej. W czasie trwania bólu występuje nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy, mogą też wystąpić nudności i wymioty. Jeżeli napad bólu poprzedzony jest objawami, takimi jak zaburzenia widzenia, osłabienie siły mięśni, zaburzenia czucia lub mowy, które trwają od kilku minut do godziny, rozpoznajemy migrenę z aurą. W migrenie przewlekłej ataki bólu występują nawet do kilkunastu dni w miesiącu (≥15 dni) przez ≥3 kolejne miesiące.

Leczenie

Nieleczona migrena może przejść w formę przewlekłą. Wzrasta wówczas częstość występowania napadów oraz natężenie bólu. Celem leczenia migreny jest zmniejszenie częstości i nasilenia napadów bólu głowy. Leczenie zapobiegawcze rozważa się u pacjentów, u których migrena występuje częściej niż w 4 dniach w miesiącu, ale również w przypadku rzadszych napadów bólu głowy.

Leczeniem I rzutu jest farmakoterapia. Jeżeli leczenie nie przynosi rezultatów wówczas stosuje się toksynę botulinową. 

Zabieg

Zastosowanie botoksu, polega na podaniu leku w określonej dawce, w odpowiednie partie mięśni, które podrażniają nerwy odpowiedzialne za występowanie bóli. Następuje rozluźnienie tych mięśni i zmniejszenie ucisku przez zablokowanie połączeń nerwowo-mięśniowych. Zmniejszenie kurczliwości mięśni zapobiega występowaniu napadów bólu. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Po zabiegu można wrócić do codziennych aktywności

Efekt

Działanie toksyny trwa co najmniej 6 do 12 miesięcy. Pierwsze efekty można już odczuć po tygodniu od wykonania zabiegu. Skuteczność ocenia się na ok. 80%. U większości pacjentów napady ustępują całkowicie, u pozostałych zdecydowanie zmniejsza się częstość ich występowania i natężenie bólu.