Żylaki

Żylaki

Co to jest

Poszerzone, przerośnięte sploty żył powierzchownych kończyn dolnych. Stanowią widoczny problem estetyczny, a nie leczone mogą doprowadzić do powikłań w postaci zakrzepów. Choroba występuje częściej u kobiet ok.40% kobiet i u ok.20% mężczyzn. 

Przyczyny

Do najczęstszych przyczyn powstawania żylaków należą: otyłość, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, zaburzenia hormonalne, ciąże, urazy kończyn.

Choroba ma charakter przewlekły i skłonność do nawrotów. 

Najczęstszy problem estetyczny to tzw. „pajączki” na nogach. Te rozszerzone, drobne naczynia krwionośne, świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego.

Leczenie 

W przypadku gdy są to naczynia powierzchowne, można je bezpiecznie usuwać dzięki skleroterapii. To obecnie najmniej inwazyjna, najbezpieczniejsza metoda, bez cięcia, blizn i okresu rekonwalescencji.

Zabieg jest wykonywany za pomoca cienkiej igły i polega na wprowadzeniu do rozszerzonych naczyń preparatów, które „sklejają” żyły, co w rezultacie powoduje ich całkowite usunięcie. Preparatem stosowanym w skleroterapii z jest polidokanol (Aetoxysclerol). Jest to sprawdzony i bardzo skuteczny, bezpieczny lek, umożliwiający usunięcie zarówno małych pajączków jak również dużych żył na kończynach dolnych. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą lub nie mogą poddać się klasycznemu zabiegowi operacyjnemu. Systematyczne zamykanie zmienionych chorobowo żył, jest najlepszą profilaktyką przeciw rozwojowi kolejnych stadiów niewydolności żylnej.

Zabiegi